Hidrofor Bakımı

Bakımları genellikle piston pompalı hidroforlarda yapılmaktadır.

* Piston pompalılar iki kısımdan oluşur. Yağ tarafı ve Su gövdesi diye ikiye ayrılanlar 6 ayda bir mutlaka bakımdan geçmelidir.

* Kademeli, Santrifüj, kat hidroforları bakım gerektirmeyen tiplerindendir. Fakat yinede arada sırada bunlarında gözden geçirilmesinde faydalı olur. Basınç kapasite ayarları, tankdaki hava oranı, tank içindeki mebranın (balon) durumu kontrol edilmesinde fayda vardır.

Yağ gövdesi: Yağ gövdesinde krank, kranka bağlı rulmanlar, piston kolu, piston koluna bağlı pik piston ve pik pistonu piston koluna bağlayan piston pimi bulunur.

* Mekanik aksamların aşınmaması için yağ gövdesi içerinde 1 lt yağ bulunur. Mekanik aksam sürekli devir halinde olduğundan zamanla gövde içerisindeki yağ özelliğini yitir. Yağ özelliğini yitirdiğinde rulmanlar ve sarı piston kolu aşınma yapar zamanla bozulur.

* Bazı piston pompalılarda sfero çelik dişliler bulunur. İki büyük dişlinin yanı sıra çelik mile bağlı iki adette küçük dişli mevcuttur.

* Bu dişliler zamanlar sürtünme sonucunda aşınır yer yer dişli yatakları kırılabilir. Pinyon dişlideki rulmanlar bozulabilir.

İçerisinde Yağ kalmamış ve bulunduğu alandan nem alarak paslanmış ve aşınmış mekanik aksamlar


Su gövdesi : Döküm su gövdesi bünyesinde sürekli basınçlı su barındırmaktadır. Gövde içerisinde çalışan 4 adet sübap bulunur. bu sübapların ikisi emiş ikiside basış sübapıdır.

* Gövde içerisinde suyun emiş ve basışını sağlayan lastik piston bulunmaktadır. Lastik piston piston yatağı içerisinde sürekli ileri geri hareket halinde olduğundan zamanla özelliğini yitirir ya da yırtılır.

* Döküm gövde içerinde süpapları sabitleyen iki adet sübap baskısı mevcuttur.

* Döküm gövde sürekli suyla temas halinde olduğundan kireç kaplar.

* Hidroforun çalışmasıyla birlikte hareket eden sübaplar zamanla aşınır,kireç bağlar,sübap lastikleri özelliklerini yitirir, sübap baskıları aşınıp kırabilir..

* Döküm gövde ile mekanik gövdeyi birleştiren salamastra yatağı adı verilen içerisinden piston iteneğine bağlı lastik piston milinin geçtiği salamastra yuvası zamanla milin hareketinden dolayı aşınır ve su sızdırmazlık özelliğini yitir.

İçerisinde Yağ kalmamış ve bulunduğu alandan nem alarak paslanmış ve aşınmış mekanik aksamlar

 

Bakımda neler yapılır?


* Bakımlarda öncelikle mekanik aksamda özelliğini yitirmiş olan yağ blok gövdeden alınır ve yerine yani yağ konulur.

* Piston milin hareketinden dolayı aşınan salamastara yatağı değiştirilir ya da salamastra somunu sıkılarak su akıntısı giderilir.

* Tanktakii hava oranı kontrol edilir gerekirse hava yastığı sağlanır.

* Basınç şartel ayarları kontrol edilir.

* Döküm su gövdesinin emiş ve basınç değerleri kontrol edilir.

* Gövdenin su emmesi ve basması sağlıklıysa gövde açılmaz.

* Gövdenin su emiş ve basışı sağlıksızsa gövde kapağı açılarak sübapların durumu kontrol edilir gövde aşırı kireç bağlamış, sübaplar özelliğini yitirmiş olabilir bu durum hidrofor görevlisi ya da bina yönetimine bildirilir gövde kireçlerinin temizlenmesi, süpapların değişmesi lastik pistonun yenilenmesi, sübap baskılarının da değişmesi gerekmektedir.Bu işlem bakım dışı bir işlemdir tamir olayına gireceğinden gerekirse salamastra yuvası ve lastik piston mili de değişebilir.

* Piston pompalılar ihmal edilmemelidir. Mutlaka 6 ayda bir servis gözetiminden geçmeli aşınan parçaları değiştirilmelidir.

* Bünyesinde aşırı basınç ve yüksek elektrik voltajı bulunduran piston pompalı hidroforlar bakımsız kaldıklarında yüksek maliyette masraf çıkartabilir.

* Aşınmış, çürümüş döküm su gövdeleri mutlaka değiştirilmelidir. Aşırı basınç sonucunda patlayabilir buda çok büyük tehlike yaratabilir bu yüzden ihmal edilmemesi gereken cihazlar arasında hidroforlarda bulunmaktadır.